Šumburk

Šumburk – zřícenina hradu

Šumburk – zbytky tvrze

Dobře utajená Šumná

Na Šumnou alias Šumburk jsme se vydali prvně před dvěmi lety při návštěvě Egerberku pěší cestou kolem řeky Ohře, ale kvůli chybějícímu turistickému značení jsme cile nedosahli.
Letos jsme se vydalali na Šumburk ze směru od silnice č. 13 a bylo to trochu deja-vu. Ač byla památka dobře viditelná od silnice, chybělo opět jakékoliv značení. Nakonec jsme se vydali po „nedůvěryhodné“ neasfaltované cestě předpokládaným směrem.
Zaparkovali jsme před ruinou hospodářských stavení, dle mapy uváděné jako „Tvrz (Poplužní dvůr – později tvrz Schönburg u Klášterce nad Ohří )“ a vydali se rovně po cestě a následně do prava po žluté turistické značce k hradu. I když cesta vede do prudkého kopce je dobře schůdná.
Zřícenina samotná je překvapivě rozsáhlá, s dobře viditelnými základy budov a obvodových zdí se skvělým výhledem do širokého okolí.

 

ŠUMBURK – hrad

Hrad byl založen na vrchu Šumné kolem roku 1435 a dostal název Nüenschonnburg (Nový Šumburk). Známý je pod názvy Šumná – Šumburk. Dodnes se dochovaly výrazné zříceniny obytné věže, hradeb horního hradu s hranolovými baštami, nového paláce i hospodářských budov. Areál nádvoří je v současnosti odlesněn a je volně přístupný.

 

ŠUMBURK – tvrz

Někdy kolem počátku druhé poloviny 16. století, po zpustnutí hradu Šumburk, bylo zbudováno nové panské sídlo – tvrz se dvorem a také s osadou, která měla ještě v roce 1863 16 domů s 34 obyvateli a poštovní úřad. Osada zanikla v polovině 80. let 20. století, stavby byly poškozeny a část zbořena. Dvůr i tvrz utrpěly rozsáhlé škody a jsou z nich ruiny.

Navštíveno 5.4.2014

 

{googleMaps lat=50.37266 long=13.146965}