Jizerka

Osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. První zmínka o osadě je z roku 1539. V roce 1828 tu byla založena první sklářskou huť v osadě. Vyrábělo se zde duté sklo a sklářské tyče, určené k mačkání perlí.
Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). Kolem potoků jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky  jako Stará pila, Panský dům, Pyramida…. Dnes je většina domů využívána k rekreačním účelům.
Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec ( 1005 m ). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery.

V údolí řeky Jizerky se nachází tzv. „rezervace tmy“, zřízená pro širokou veřejnost, aby informovala o světelném zněčištění. V Jizerce není ani veřejné osvětlení. Chráněná oblast tmavé oblohy zaujíma 75 čtverečních kilometrů.

Zdroj: www.jizerske-hory.cz; a jizerka.ceskehory.cz

2017

2008

Mapa výletu

Navštíveno 4.10.2008, 9.9.2017