Košumberk

 

2015

Při naši druhé návštěvě byl hrad otevřen. Proto se s námi můžete kochat i fotkami z areálu hradu a rekonstruovaného interiéru.

2013

To jsme se dostali pouze k bráně, bylo zavřeno. Ovšem vynahradilo nám to podhradí Košumberka.

 

Vznik hradu se předpokládá ke konci 13. století. První písemná zmínka je z roku 1318. Hrad byl dlouhou dobu rodovým sídlem Slavatů z Chlumu a Košumberka, kteří přestavěli gotický hrad v reprezentační renesanční zámek. Po třicetileté válce se dostal hrad do držení jezuitského řádu. Noví majitelé neměli o jeho údržbu zájem a hrad později sloužil jako skladiště a sýpka. V roce 1769 byla již horní patra hradu označována jako neobyvatelná. Jezuité udržovali pouze vstupní budovu hradu, v níž bydleli úředníci a kde byly kanceláře správy panství.  I po změně majitelů zkáza hradu pokračovala. Posledním majitelem byl od roku 1826 bavorský rod Thun-Taxis.
Roku 1922 se zříceniny ujalo Družstvo na záchranu hradu Košumberka, které se postaralo o konzervaci ruin a uspořádalo hradní muzeum. Od roku 1953 byl hrad státním majetkem, v devadesátých letech jej převzala do své péče obec Luže.

Zřícenina je dostupná autem po silnici od městečka Luže směrem na obec Bílý Kůň.